• Eesti keel
  • Russian
Kategooriad
Veel

Glükosamiin ja kondroitiin

Side- ja kõhrkoe traumade profülaktikaks, samuti juba olemaolevate häirete ja traumade sümptomite vähendamiseks ja leevendamiseks on soovitatav kasutada glükoosamiini ja kondroitiini baasil valmistatud kondroprotektorite kompleksi. Need on ained, mis hoiavad liigesekõhred tervena.Tihtipeale kuuluvad nad mõlemad sporditoidulisandite aktiivsete koostisosade hulka, et hoida sportlaste liigesed ja kõhred terve ja tugevatena. Glükoosamiini ja kondroitiini toodavad meie organismis kõhre põhirakud ning need on ka kõhrkoe põhikoostisosadeks. Järelikult viib mõlema komponendi puudus ka kõhrkoe järkjärgulisele lagunemisele. Samuti kuuluvad need ühendid sünoviaalvedeliku koostisse ja tagavad liigesekõhredenormaalset liikuvust. Peale selle aitavad glükoosamiin ja kondroitiin leevendada kõhrkoe põletikust tingitud valu. Loe edasi...

-50%
17.70 35.40€ Maksudeta: 14.75€
20.00 Maksudeta: 16.67€
24.00 Maksudeta: 20.00€
9.95 Maksudeta: 8.29€
6.95 Maksudeta: 5.79€
17.70 Maksudeta: 14.75€
12.50 Maksudeta: 10.42€
Tooted 1 - 7, tooteid kokku 7, lehekülgi 1


Glükoosamiinist ja kondroitiinist põhjalikumalt  

Kõik inimesed, sportlastes kodupereneisteni, soovivad säilitada oma tervist ning jääda füüsiliselt aktiivseteks, sealhulgas ka vanemas eas. Kuid kaugeltki mitte kõik teavad, et on olemas spetsiaalsed tooted, mis on võimelised andma meie organismile kõike vajalikke komponente luustiku ja lihastiku tervise säilitamiseks. Neid saab osta iga inimene, kes on seadnud endale eesmärgiks tugevdada oma sideaparaati.  

Nende hulka kuuluvad eelkõige glükoosamiini ja kondroitiini baasil valmistatud toidulisandid, mis toetavad sünoviaalvedeliku tootlust luukudedes ning parandavad sidekudede terviklikkust, et ehitada üles tugevat ja vastupidavat lliigese- ja sidevundamenti.

Oma keemilise struktuuri poolest on glükoosamiin – monosahhariid, mille tootlus toimub liigeste kõhrkoes. Ta kuulub sünoviaalvedeliku ja on kondroitiini koostisosaks. Viimane on aga oma olemuselt polüsahhariid, üks suur geelimoodustav molekul, mis on võimeline imama sisse palju vedelikku.

Glükoosamiin – sidekoe ja liigeste tugi

Antud ainet leidub meie organismi sideaparaadi kõhrkoes. Ta koosneb omavahel seotud suhkrute ja valkude ahelatest ning täidab loomuliku amortisaatori funktsiooni, võimaldades meil liikuda ilma valudeta liigestes, luudes ja lihastes. Lisaks on ta ka loomulike põletiku- ja vanusevastaste omadustega. Kõige sagedamini kasutatakse seda artriidi ja osteoartriidi (kõhrkoe degeneratiivsete protsesside) puhul.

Meie keha vajab seda ühendit erinevaid kudesid, eeskätt kõhrkodet, moodustavate proteiinide ja rasvade sünteesiks. See on oluline liigeste, sidekoe ja kõõluste kujundamiseks. Lisaks sellele kuulub ta ka sünoviaalvedeliku koostisse, mis ümbritseb sidekudet ja tagab selle amortisatsiooni.     

Kuidas glükosamiin töötab?

Antud monosahhariidi toodab meie organism loomulikul viisil kondrotsüütide (kõhrkoe põhirakkude) abil. Glükosamiini põhifunktsioon seisneb glükosaminoglükaanide pikkade ahelate tootmises, mis on vajalikud kõikide sidekudede, sealhulgas ka kõhrkoe, taastamiseks. Glükosaminoglükaanid – on modifitseeritud disahhariidide pikad ahelad ja proteoglükaanide põhikomponent, mis koos kondrotsüütide ja kollageeniga moodustavad ja kujundavad kõhrkudet.

Glükosamiin on proteoglükaanide põhikomponent. Just tema määrab ära kui palju proteoglükaane moodustub meie organismis. Läbiviidud uuringutes on ta ennast näidanud kui efektiivne aine nii proteoglükaanide kui kakollageeni sünteesi kiirendamisel, samuti kõhrkoesisese ainevahetuse normaliseerimisel, mis hoiab kõrhkudet lagunemise eest. Avaldades mõju kõhrkoesisese metabolismile, aitab antud monosahhariid taastada organismil kahjustatud kõhrkudet. Teisisõnu stimuleerib ta meie organismis loomulikke taastumisprotsesse. Peale selle leevendab ta liigestes valutunnet ja vähendab põletikku. 

Uuringud näidavad, et glükosamiini ja kondroitiini tarbimine erinevate komplekside koostises või koos naturaalsete toiduallikatega suurendab meie organismis kõhrkoe massi ja sünoviaalvedeliku kogust. See aga ennetab omakorda sideaparaadi kahjustuste ja nendega seotud valude teket.  

Kondroitiin – „magnet vedeliku jaoks“

Antud ühend on sidekudede ja sünoviaalvedeliku põhiline ehituselement. Meie organismis toodab seda kõhrkude.

Selle puudumisel halveneb oluliselt luustiku seisund. Olles kõhrede üheks koostisosaks toetab ta meie sidede struktuuri.

Samal ajal kui glükosamiin osaleb kõhrkoe ruumi täitvate proteoklülaanide moodustumises, toimib kondroitiin justkui „magnet vedeliku jaoks“, kuna on võimeline astuna ühendusse vee molekulidega.

Antud protsess on oluline kahel põhjusel. Vedelik toimib kui „amortiseeriv käsn“ ning samuti soodustab kõhrkoe toitmist, sest kõhrkoes ei ole veresoone. Ta toitub üksnes seda uhtva sünoviaalvedelikust. Kui meie organismis puudub  piisavalt seda vedelikku, siis ka kõhred ei saa vajalikus koguses toitu ning muutuvad kuivadeks, haprateks ja kahjustuvad.

Üheks kõige lihtsamaks antud polüsahhariidi piisavas koguses saamise meetodiks on kondroprotektorite hulka kuuluvate toidulisandite tarbimine.  

Glükosamiin, kondroitiin sporditoidus

Tööstustootena saadakse glükosamiini kitiinist – vähiliste kesta põhikomponendist. Kõige enam saadakse glükosamiini baasil tooteid krabide, molluskide ja homaaride kitiinkestadest. Kitiinist eemaldatakse kaltsiumkarbonaati ja valke, mille järel seda hüdrolüüsitakse ja saadakse glükosamiini hüdrokloriidi. Kui eesmärgiks on toota glükosamiinsulfaati, siis lisatakse sellele lihtsalt sulfaatrühma.

Kondroitiini saadakse looduslikest allikatest, sellistest nagu hai- või lehmakõhr. Enamasti on selleks kondroitiinsulfaat, mis kujutab endast kondroitiini ja mineraalsoola ühendit.

Iga inimene vajab liigese- ja luususteemi toetamist. Pole oluline, kas te tegelete professionaalse spordiga või olete lihtsalt aktiivse eluviisiga inimene, kes hoolitseb oma tervise eest, peate te olema huvitatud sellest, et teie sidekoed ja liigesed oleksid alati terved. Kui te ei taga oma sidekudedele piisavas koguses vajalikke toitaineid, siis sellega nõrgendate nende kaitset ning suurendate erinevate traumade ja nikastuste saamise riski. Glükosamiin, kondroitiin – need on ained, mis on antud juhtudel eriti vajalikud.